اکتبر 2, 2023

1000

1000cyclingclub.ir

برگ زرینی بر فعالیت‌های فراورزشی ارزشمند گروه ورزشی دوچرخه سواری ۱۰۰۰: بازدید گروهی از “موزه میراث روستایی گیلان”

در راستای فعالیت‌های فراورزشی ارزشمند گروه ورزشی دوچرخه سواری ۱۰۰۰ در تاریخ ۲۶ آذر ۱۴۰۰ اعضای ورزشکار این گروه با هدف بها دادن به داشته‌های فرهنگی و بومی سرزمین گیلان برای معرفی “موزه میراث روستایی گیلان” از مبدا رشت تا محل این موزه رکاب زدند.
در این رکاب گروهی ورزشی و فرهنگی که با میزبانی و اهتمام معاونت محترم گردشگری اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان گیلان، جناب آقای مهندس حمیدرضا آذرپور و همکاران محترم شان محقق شد؛ اعضای گروه 1000 در محل موزه حاضر شدند.

سرکار خانم نیک خو از همکاران محترم میراث فرهنگی

در این بازدید ورزشی و فرهنگی سرکار خانم نیک خو از همکاران محترم میراث فرهنگی استان توضیحاتی را درباره‌ی “موزه میراث روستایی گیلان” مطرح نمودند که فایل صوتی آن برای علاقمندان در دسترس است:

و توضیحات تکمیلی سرکار خانم نیک خو درباره‌ی پیشنه‌ی موزه میراث روستایی گیلان:

 

شایان ذکر است موزه میراث روستایی گیلان موزه‌ای در پارک جنگلی سروان رشت در استان گیلان است. این موزه در زمینی به مساحت حدود ۲۶۰ هکتار در پارک جنگلی سراوان، واقع در کیلومتر ۱۸ بزرگراه خلیج فارس (جاده رشت-تهران) ساخته شده است.

فاز مطالعات مقدماتی این موزه از اوایل سال ۱۳۸۱ خورشیدی آغاز گردید. در اردیبهشت ۱۳۸۴ اولین کارگاه این طرح (حوزه فرهنگی و معماری جلگه شرق سپیدرود) راه‌اندازی شد که مجری این طرح آقای دکتر طالقانی و اولین سرپرست کارگاه و سازنده اولین ساختما‌ن‌ها و محوطه موزه خانم مهندس پویا میریوسفی بوده‌اند.

گفتنی است موزه روستایی در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۶ با شمارهٔ ثبت ۱۹۰۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

شایان ذکر است علاوه بر امکان بازدید از کلبه‌های روستایی که با قدمت یک قرن از نقاط مختلف استان گیلان با مهندسی دقیق در این موزه گردآوری و باز ساخت شده تلاش شده است که بخشی از نمادهای فرهنگی و مردمی از جمله صنایع دستی، خوراک محلی و حتی رسوم و بازی‌های محلی سرزمین افسانه‌یی گیلان در محل این موزه دیدنی احیا و گردآوری شود.

از جمله بخش های تماشایی این موزه هنرنمایی جناب آقای علی صدیقی به همراه فرزند رشیدشان آقای کامران صدقی است که با مهارت فراوان همراه موسیقی محلی سرزمین گیلان به حرکات نمایشی “لافن بازی” در حضور بازدید کنندگان می‌پردازند. بخشی از هنر نمایشی ایشان را با کاربران سایت 1000 به اشتراک می گذاریم:

در ادامه گزارش تصویری از این اقدام ارزشمند ورزشی فرهنگی گروه ۱۰۰۰ را مرور می‌کنیم:

اعضای ورزشکار گروه ورزشی ۱۰۰۰  از هم‌وطنان گرامی دعوت می‌نمایند با بازدید از “موزه میراث روستایی گیلان” ضمن آشنایی با فرهنگ بومی سرزمین گیلان خاطره‌یی شیرین را برای خود رقم زنند.