می 29, 2023

1000

1000cyclingclub.ir

✅ فواید دوچرخه سواری :

1⃣ به کاهش وزن کمک میکند

🔻وقتی پای کاهش وزن به میان می‌آید ، ساده‌ترین معادله این است : «مقدار کالری خروجی باید از مقدار کالری ورودی بیشتر باشد». یعنی برای وزن کم کردن، کالری‌ای که می‌سوزانید باید بیشتر از کالری‌ای باشد که مصرف می‌کنید. دوچرخه‌سواری بسته به شدت آن و وزن دوچرخه‌سوار، بین ۴۰۰ تا ۱۰۰۰ کالری در ساعت می‌سوزاند.

⏪ البته عوامل دیگری هم هستند؛ آرایش و نوع ترکیب کالری‌هایی که مصرف می‌کنید و کیفیت خواب‌تان، بر تعداد دفعات سوخت‌گیری شما تأثیر می‌گذارند؛ و البته زمانی را که صرف سوزاندن کالری می‌کنید، به لذتی بستگی دارد که از انجام آن فعالیت می‌برید.

2⃣ دوچرخه سواری باعث بهبود گوارش میشود

🔻دوچرخه سواری همچنین یبوست را درمان کرده و نفخ بعد از غذا خوردن را تسکین می‌دهد. فعالیت فیزیکی، مدت زمانی را که غذا در روده بزرگ می‌ماند، کاهش می‌دهد و در نتیجه آب کمتری از غذا توسط روده گرفته می‌شود. در نهایت مدفوع را نرم کرده و دفع آن را راحت‌تر می‌کند.

3⃣ دوچرخه سواری خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان را کاهش میدهد

🔻دوچرخه‌سواری ضربان قلب را بالا می‌برد؛ یعنی کمک می‌کند تا خون به تمام نقاط بدن برسد و کالری هم می‌سوزاند. در نتیجه دوچرخه‌سواری جزو ورزش‌هایی است که معمولا برای کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و سرطان توصیه می‌شوند.

4⃣ دوچرخه سواری زندگی زناشویی را بهبود میبخشد

🔻خیلی از ما خوب می‌دانیم که روابط جنسی از ارکان مهم زندگی زناشویی است، اما شاید خیلی‌ها ندانند که چنین روابطی برای سلامتی عمومی انسان هم مفید هستند. روابط جنسی سالم در زندگی زناشویی می‌توانند باعث افزایش طول عمر بشوند.

🟢 حالا دوچرخه‌سواری چه کمکی به تقویت روابط جنسی در زندگی زناشویی می‌کند؟ دوچرخه‌سواری ماهیچه‌های لازم را پرورش می‌دهد. دکتر متیو فورسایت (Matthew Forsyth)، اورولوژیستی ساکن پورتلند اورگن می‌گوید: «همهٔ این عضلاتی که هنگام دوچرخه‌سواری کار می‌کنند، طی رابطهٔ جنسی هم استفاده می‌شوند. هرقدر این عضلات بیشتر تقویت بشوند، رابطهٔ جنسی طولانی‌تر خواهد شد.»

5⃣ دوچرخه سواری باعث افزایش شادی میشود

🔻تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که برای رسیدن به محل کار خود از دوچرخه استفاده می‌کنند خوشحالترین کارمندان آن شرکت هستند. علت آن نیز ترش هورمون اندوکانابینوئیدها است که در اثر انجام فعالیت‌های هوازی به وجود می‌آید و باعث خوشحالی و افزایش رضایت افراد می‌شود.

6⃣ دوچرخه سواری طول عمر را افزایش میدهد

🔻تمرینات منظم هوازی نه تنها از پیش آمدن شرایط خطرناک مانند بیماری های قلبی عروقی، چاقی مفرط، دیابت، و حتی سرطان جلوگیری می‌کند؛ بلکه بازسازی سلولی در بدن را نیز تقویت می‌کند. بنابراین، اثرات پیری در بدن دیرتر ظاهر می‌شوند. افرادی که به طور منظم ورزش‌های هوازی مانند دوچرخه سواری یا دو انجام می‌دهند، در مقایسه با بقیه افراد بیشتر عمر کرده و زندگی سالمتری دارند.

7⃣ دوچرخه سواری باعث افزایش هوش و خلاقیت میشود

🔻دانشمندان براین باورند که ورزش های هوازی در تقویت خلاقیت و مهارت‌های حل مسئله موثر است و به نویسندگان، موسیقیدانان ، مهندسان، و هر فرد دیگری که روی پروژه ای کار می‌کند، کمک می‌کند تا تصمیم درست بگیرید و در این فرآیند خلاقیت خود را به رخ دیگران بکشد.
 
8⃣ تاثیر دوچرخه سواری بر روی کمر درد

🔻دوچرخه سواری یک فرم بسیار پرطرفدار برای تمرینهای هوازی می باشد. معمولا افرادی که کمردرد دارند گزینه ی مورد علاقه شان دوچرخه  سواری می باشد. هرچند که باید خیلی از موارد را در هنگام ورزش رعایت کنند تا دردشان بدتر نشود. دوچرخه سواری نسبت به دویدن و یا ایروبیک کمتر به ستون فقرات فشار وارد میکند و فشار کمتری روی کمر به وجود میاد. این افراد زمان نشستن روی دوچرخه کمی خودشان را به سمت جلو می آورند تا فشار روی کمرشان به کمترین حد ممکن برسانند. در بعضی موارد هم افرادی که کمر درد دارند برای اینکه بتوانند از این نوع ورزش بهره ببرند از دوچرخه های ثابت هم کمک میگیرند.

🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹