سپتامبر 26, 2022

1000

1000cyclingclub.ir

نکات مهم افزایش سرعت رکاب

 

 

1- آرنج را خم کنید و به سمت فرمان کشیده شوید

بزرگترین مانع برای افزایش سرعت رکاب زدن، مقاومت در برابر باد است. با توجه به مسائل آیرودینایکی، اگر به حالت کمر صاف، دوچرخه سواری کنید در این حالت باید تلاش بیشتری برای مقابله با باد داشته باشید و سرعت شما نیز کم خواهد شد. بنابراین با خم شدن به سمت فرمان میتواند با این موضوع مقابله کنید. اگر مسابقات دوچرخه سواری را دیده باشید همه افراد شرکت کننده، تا جای ممکن سعی میکنند این موضوع را رعایت کنند تا سرعت بیشتری را داشته باشند.

2- دوچرخه سواری با گروه

همراه شدن با گروه دوچرخه سواری در قالب تور دوچرخه به چند دلیل باعث افزایش سرعت دوچرخه سواری خواهد شد، اول اینکه افراد علاقه دارند در جلو حرکت کنند، دوم اینکه دوست ندارند از دیگران عقب بیفتند و سوم اینکه با دیدن صحنه های جذاب از طبیعت و کوهستان به وجد می آیند و تمام خستگی رکاب زدن را فراموش میکنند، این مورد برای افرادی که در دوچرخه سواری گروهی تهران شرکت میکنند تا به  طبیعت خارج از شهر آلوده تهران برای رکاب زدن بروند ملموس تر است.

3- پُر باد بودن لاستیک

از دیگر مواردی که در افزایش سرعت دوچرخه سواری نقش دارد، باد لاستیک است که ممکن است بعد از مسافتی رکاب زدن در هوای گرم، کمی از باد لاستیک کم شود، بنابراین بهتر است با داشتن تلمبه، همیشه باد لاستیک را به حد مطلوب برسانید. هر چه لاستیک کم بادتر باشد سرعت شما نیز کمتر خواهد بود.

4- ترمز غیر ضروری کمتر بگیرید

وقتی دوچرخه در حال حرکت است، شما با نیروی کمتری به سرعت بالا میرسید، اما وقتی مدام ترمز کنید و سرعت را به صفر نزدیک کنید، باید تلاش زیادی به خرج دهید تا دوباره به سرعت ایده آل برسید، بنابراین خستگی ناشی از این تلاش باعث کند شدن سرعت رکاب زدن شما میشود، پس تا جایی که میتوانید از گرفتن ترمز بیهوده پرهیز کنید چون باعث اتلاف انرژی میشود.

5- اوج گیری با بلند شدن از روی زین

این موردشبیه به مورد شماره 1 است با این تفاوت که از روی زین نیز باید جدا شد و تمام انرژی مستقیماً به عضلات پا منتقل کرد. این مورد نیز در مسابقات دوچرخه سواری کاربرد دارد و برای تور دوچرخه سواری مهمترین چیز باید حفظ تعادل باشد که در این مورد برای خیلی از افراد کنترل کردن سخت خواهد بود.

6- دوچرخه سواری در مسیر باد

باد همانگونه که میتواند باعث کند شدن رکاب زدن شود همانگونه نیز میتواند باعث افزایش سرعت شود! کافی است در مسیری رکاب بزنید که موافق باد باشد، در این حالت مثل یک قایق بادبانی شما را در مسیر همراهی خواهد کرد و باعث میشود نیروی کمتری نیز برای رکاب زدن خرج کنید.

 

7- کاهش دادن وزن

یا کم کردن وزن وسایل و همچنین وزن خودتان، میتوانید به سرعت بیشتری دست پیدا کنید. در نظر داشته باشید کاهش وزن با دوچرخه سواری بعد از مدتی میتواند روی دهد اما باید در کل در نظر داشته باشید که رکاب زدن برای افراد ورزشکار و کم وزن بسیار راحت تر از افرادی است که با وزن زیاد و عدم تناسب اندام شروع به دوچرخه سواری میکنند. اگر به تور دوچرخه سواری میروید سعی کنید زیاد وسیله همراه خود نداشته باشید تا بتوانید با کمترین انرژی مسیر بیشتری را رکاب بزنید.

8- رعایت فاصله در سرعت گرفتن

تصور کنید قرار است یک مسیر طولانی را رکاب بزنید، آیا میتوانید سرعت خود را در تمام طول مسیر افزایش دهید؟ مسلماً چند دقیقه بیشتر نمیتوانید با سرعت بالا رکاب بزنید، بنابراین اگر در محاسبات خود که چه زمانی به مقصد میرسید بالاترین سرعت را محاسبه کنید به نتیجه مطلوب نخواهید رسید. برای اینکه بهترین بازدهی را در طول مسیر و با سرعت بالا داشته باشید باید به صورت دورهای سرعت خود را افزایش داده و آن را مداوم پس از چند دقیقه تکرار کرد. این کار نیازمند تمرین قبل از شروع سفر است.

9- بالا بردن قدرت عضلات پا

در پُست های قبلی مجله گردشگری ورزشی باچرخ که در خصوص نکات و اصول دوچرخه سواری در سربالایی بود نیز عنوان کردیم که عضلات پا و قوی کردن آنها برای رکاب زدن، از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر عضلات پای شما پس از مدتی رکاب زدن درد بگیرد نمیتوانید انتظار بالا بردن سرعت را داشته باشید. بنابراین از همین حالا به فکر قدرتمند کردن عضلات پاهای خود باشید.

10- انتخاب صحیح سایز لاستیک

دوچرخه ها علاوه بر سایز فریم، دارای سایز چرخ یا همان لاستیک نیز هستند. هر چه لاستیک نازک تر باشد دارای اصحکاک کمتری با آسفالت است و بنابراین سرعت بیشتری را با نیروی کمتر برای شخص دوچرخه سوار فراهم میکند. قبل از انتخاب سایز لاستیک، به غیر از سرعت به کارآیی آن نیز دقت داشته باشید.

11- پوشیدن لباس تنگ

طبیق اصول آیرودینامیکی هر چه که شما کمتر با باد مقابله کنید، سرعتتان در هنگام رکاب زدن بیشتر خواهد شد، یکی از مواردی که باعث میشود افراد لباس تنگ و در واقع لباس مخصوص دوچرخه سواری بپوشند این است که با باد کمتر مقابله میکنند، ضمن آنکه این لباس بر عملکرد و راحتی کلی آنها نیز تاثیر گذار است، پس اگر به فکر بالا بردن سرعت دوچرخه سواری هستید لباس مخصوص را فراموش نکنید.

 

منبع